Kulinarne Upodobania Jeża: Co Powinno Znaleźć się w Jego Menu?

  • 10.11.2023
Kulinarne Upodobania Jeża: Co Powinno Znaleźć się w Jego Menu?
Źródło: freepik.com

Dzisiaj, z okazji Dnia Jeża, chcemy przyjrzeć się temu, co mogą zaserwować sobie nasi kolczaści przyjaciele. Jeże, choć są niezwykle urocze, nie zawsze łatwo jest zaspokoić ich kulinarną ciekawość. Odkryjmy, jakie smakołyki mogą znaleźć się w diecie jeża, abyśmy mogli zadbać o ich zdrowie i zadowolenie.

Co jedzą jeże?

Jeże to zwierzęta wszystkożerne. Ich dieta powinna być bogata w białko i uboga w tłuszcze. Podstawowym pożywieniem jeży są owady, takie jak karaluchy, mrówki, ślimaki, pająki, chrząszcze, gąsienice czy larwy. Czasami jeże zjadają także małe gryzonie, żaby, ptaki oraz ich jaja. Uzupełnieniem diety są świeże warzywa i owoce.

Czym żywi się mały jeż?

Nowonarodzone jeże odżywiają się mlekiem matki. W przypadku opieki nad małym jeżem można podawać produkty mlekozastępcze, np. mleko Beaphar, które jest dostosowane do potrzeb młodych jeży. Nie należy podawać jeżom mleka krowiego, ponieważ ich układ trawienny nie toleruje laktozy.

Suszone owady i larwy w diecie jeży

Suszone owady, takie jak larwy mącznika czy koniki polne, to doskonałe źródło białka dla jeży. Ważne jest, aby wybierać produkty wysokiej jakości, wolne od dodatków chemicznych. Suszone owady mogą stanowić uzupełnienie diety, szczególnie w okresach, gdy żywe owady są trudne do zdobycia.

Jakie owoce i warzywa jedzą jeże?

Jeże uwielbiają owoce i jagody, takie jak maliny, truskawki, borówki czy jagody leśne. Zjadają także warzywa, np. marchew czy buraki. Jednak owoce i warzywa powinny być jedynie dodatkiem do ich diety, w której dominują pokarmy bogate w białko.

Czego jeże nie mogą jeść?

Unikaj podawania jeżom:

  • Mleka krowiego – nie trawią laktozy, co może prowadzić do problemów zdrowotnych.
  • Słodkich, solonych czy przyprawionych pokarmów – są dla jeży szkodliwe.
  • Chleba, makaronu, ryżu – nie są częścią ich naturalnej diety.
  • Surowych jajek – mogą zawierać bakterie Salmonella.
  • Ziaren, takich jak słonecznik czy zboża – mogą powodować problemy trawienne.
  • Ziemniaków – zawierają toksyczną solaninę, szkodliwą dla jeży.

Jak i kiedy dokarmiać jeże?

Dokarmiaj jeże głównie wiosną, kiedy są osłabione po zimie, używając specjalnej karmy dostępnej w sklepach zoologicznych. Nie dokarmiaj jeży późną jesienią, ponieważ może to zaburzyć ich naturalny cykl hibernacji. Jeże są aktywne nocą, więc pokarm powinien być dostępny głównie w godzinach wieczornych.

Jak dokarmiać jeże w ogrodzie?

Ustaw tackę z jedzeniem na płaskiej powierzchni w zacisznym miejscu ogrodu. Obok umieść niski pojemnik z wodą. Regularnie sprzątaj resztki jedzenia, aby uniknąć pojawienia się szkodników i zadbać o zdrowie jeża.

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.