Odkrycia laureatów nagrody Nobla: Jak czujemy temperaturę i nacisk?

  • 05.10.2021
Odkrycia laureatów nagrody Nobla: Jak czujemy temperaturę i nacisk?

David Julius i Ardem Patapoutian, laureaci Nagrody Nobla, odkryli mechanizmy odpowiadające za czucie ciepła, zimna i bodźców mechanicznych. Ich prace stanowią przełom w zrozumieniu funkcjonowania układu nerwowego i mają zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń.

Przełomowe badania w dziedzinie medycyny

W latach 90-tych niezależne badania prowadzone przez Davida Juliusa i Ardema Patapoutiana pozwoliły na odkrycie kluczowych mechanizmów czuciowych. Dziś ich prace są wykorzystywane do opracowywania metod leczenia przewlekłego bólu i innych schorzeń.

"Nasza zdolność wyczuwania ciepła, zimna i dotyku jest niezbędna do przetrwania i stanowi podstawę interakcji z otaczającym nas światem. W codziennym życiu przyjmujemy te odczucia za pewnik, ale w jaki sposób inicjowane są impulsy nerwowe, aby można było dostrzec temperaturę i ciśnienie? Na to pytanie odpowiedzieli tegoroczni laureaci Nagrody Nobla" – poinformowali profesorowie ze Zgromadzenia Noblowskiego w Karolinska Institutet.

Odkrycia Juliusa i Patapoutiana

  • David Julius: Wykorzystał kapsaicynę – związek odpowiedzialny za ostrość papryczek chili – aby zidentyfikować czujnik reagujący na ciepło w zakończeniach nerwowych skóry.
  • Ardem Patapoutian: Wykorzystał komórki wrażliwe na nacisk, odkrywając nową klasę czujników reagujących na bodźce mechaniczne w skórze i narządach wewnętrznych.

Te odkrycia zapoczątkowały nowe badania, które pozwoliły na głębsze zrozumienie, jak układ nerwowy odbiera bodźce z otoczenia. Julius i Patapoutian zidentyfikowali brakujące ogniwa w złożonej interakcji między zmysłami a środowiskiem.

Znaczenie odkryć

Prace laureatów Nobla przyczyniły się do postępu w leczeniu przewlekłego bólu i innych zaburzeń czuciowych. Badania te mają także zastosowanie w opracowywaniu nowych terapii w neurologii i medycynie bólu.

Źródło: nobelprize.org

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.